Rodzaj zabiegu: Laserowe usuwanie tatuażu

I. Informacje ogólne
Tatuaż to cząsteczki barwnika zbyt duże aby organizm usunął je jako ciało obce. Dlatego zostaja otorbione własnymi tkankami i pozostają w skórze niewidoczne dla układu odpornościowego. Zabieg laserowego usuwania tatuażu oparty jest o fizykalne oddziaływanie energii ultrakrótkiego impulsu świetlnego na tkanki. W zabiegu wykorzystywane jest zjawisko silnego pochłaniania energii przez barwnik tatuażu. Energia skumulowana w ultrakrótkim impulsie narusza strukturę torebki otorbiającej barwnik i rozdrabnia cząsteczkę barwnika do rozmiarów umożliwiających jej usunięcie przez komórki żerne.

II. Sprzęt
Zabieg wykonywany jest rubinowym laserem Q-switch – Tatoostar R niemieckiej firmy Asclepion Laser Technologies

III. Personel
Aby uzyskać uprawnienia wykonywania zabiegu należy przejść specjalistyczne szkolenie dotyczące bezpieczeństwa pracy z laserem tatoostar R oraz jego praktycznym zastosowaniem. Osoby posiadające szkolenie wymienione są w Paszporcie technicznym urządzenia i dostępnym na żądanie.

IV. Zabieg
Podczas przygotowania do zabiegu ogolona uprzednio skóra zostanie zdezynfekowana.
UWAGA! Wykonujący zabieg nie wie jakich preparatów użyto do wykonania tatuażu. Odnotowano przypadki stosowania substancji toksycznych. Takie substancje mogły wywołać działania niepożądane już bezpośrednio po wykonaniu tatuażu.W przypadku jeśli po wykonaniu tatuażu wystąpiły u Państwa działania niepożądane (silny odczyn alergiczny, zaburzenia ogólnoustrojowe) należy to zgłosić wykonującemu zabieg. W takim przypadku najpierw wykonany zostanie na małym obszarze zabieg próbny a zabieg właściwy zostanie wykonany po kilku dniach.
Wykonanie zabiegu polega na naświetleniu powierzchni zabiegowej pojedynczymi impulsami naświetlającymi każdorazowo powierzchnię o średnicy 3-5mm. Głowica przesuwana jest na nowy obszar co 0,5-1,5 sekundy. W zależności od indywidualnej wrażliwości może Pani/Pan odczuwać ból określany zwykle jako „drobne ukłucia”. Przy większych partiach dopuszczalne jest stosowanie kremu EMLA lub innego podobnie działającego preparatu. W pierwszej kolejności wykonany zostanie zabieg próbny (ok. 5 impulsów) na podstawie którego wykonujący zabieg ustali odpowiednią dawkę energii. Po krótkiej obserwacji wykonany zostanie zabieg właściwy.

V. Po zabiegu
Bezpośrednio po aplikacji impulsu laserowego obszar zabiegowy robi się niemal biały, a skóra nieznacznie uniesiona. Ten spektakularny efekt, często wykorzystywany w reklamach, nie jest jednak oczekiwanym usunięciem tatuażu. To wynik uniesienia naskórka przez parę wodną powstającą podczas zabiegu. Zniknie w ciągu kilkunastu minut do kilku godzin. Zaczerwienienie i obrzęk skóry są po zabiegu zjawiskiem normalnym. Mogą również pojawić się drobne strupy i w szczególności u osób z ciemna karnacją przemijające przebarwienia skóry.
UWAGA! Skóra po zabiegu musi zostać zabezpieczona przed bezpośrednim działaniem słońca przez minimum 4-ry tygodnie (ubranie, kremy z filtrem powyżej F50) i zabezpieczona przed działaniami mechanicznymi. Miejsce zabiegu można smarować maścią Bepanthen. Strupów nie należy usuwać mechanicznie

VI. Powikłania, działania niepożądane.
W rzadkich przypadkach stany zapalne wywołane efektem termicznym (oparzenie),.następcze przebarwienia i odbarwienia. Przed kolejnym zabiegiem operator oceni stan powierzchni zabiegowej na okoliczność pojawiania się zbliznowacenia. Należy pamiętać, że często skóra może być już zmieniona (zbliznowacenia) w skutek wykonania tatuażu.

VII. Stosowanie leków fotouczulających (np. niektóre antybiotyki, psoraleny) należy zgłosić przed wykonaniem zabiegu.

Zdjęcia przed i po: